Необхідність створювати та вводити в експлуатацію альтернативні джерела генерування електричної енергії в Україні обумовлена низкою важливих потреб держави. Статистика 2021 року свідчить, що галузь стрімко розвивається, а обсяги продажів електроенергії, виробленої альтернативним способом, зростають.
Ринок сонячної енергетики потребує законодавчої бази, яку формують відповідні нормативно-правові акти. Вони регулюють роботу товарно-сировинних бірж, на яких проводяться онлайн-аукціони. Однією з таких платформ є Українська енергетична біржа.
УЕБ: спеціальні аукціони з продажу електроенергії, виробленої з альтернативних джерел
На офіційному біржовому сайті https://www.ueex.com.ua/presscenter/news/zu-pro-sonyachnu-energetiku-i-ii-kupivlya-prodazh-na-birzhi-tov/ можна знайти детальну інформацію про:
- правові засади профільного ринку,
- особливості організації аукціонів,
- прогнози щодо розвитку галузі.
У розділі «Спеціалізовані секції» порталу Української енергетичної біржі є напрямок купівлі та продажу електроенергії, виробленої з альтернативних джерел. На сайті також можна пройти реєстрацію, акредитуватися для участі у регулярних торгах. Учасники, що планують купувати лоти за «зеленим» тарифом, мають сплатити оренду торговельного майданчика.
Розвиток альтернативної енергетики в Україні
Енергоносії, якими користуються в Україні, доводиться у великих обсягах імпортувати з інших держав. Це призводить до певної залежності від політичних та економічних процесів на міжнародній арені, ставить український ринок у невигідну позицію. Щоб змінити звичний сценарій, Україна почала розвивати різні напрямки «зеленої» енергетики. За даними статистики у 2021 році на 50% збільшилася кількість сонячних панелей, які були встановлені на приватних будинках. Також вводяться в експлуатацію електростанції, що не шкодять довкіллю та використовують енергію сонця.
Правові засади функціонування ринку «зеленої» енергетики
Організація та робота аукціонів на УЕБ регламентується законом «Про товарні біржі». Він визначає основи процедури торгів, містить пояснення термінів. Закон «Про альтернативні джерела енергії» (остання редакція датується липнем 2022 року) визначає:
принципи використання альтернативних джерел енергії та правові, економічні засади ринку;
особливості екологічної безпеки, що пов’язані із виробництвом «зеленої» електроенергії;
програму використання е/е у паливно-енергетичному комплексі країни.
Закон, що вносить зміни до правових актів щодо умов підтримки виробництва зеленої енергії, набув чинності у 2020 році. Він містить нову таблицю розміру надбавки до «зеленого» тарифу.
Необхідність розвитку альтернативних джерел
Під час воєнного стану в Україні знищено більшість електростанцій, які для виробництва електроенергії використовували альтернативні джерела. Вони дозволяли зменшити енергозалежність держави, не забруднювали довкілля та не потребували корисних копалин, запас яких на планеті з кожним роком вичерпується. Подальший розвиток галузі можливий і необхідний, оскільки це шлях до самостійності у питаннях енергозабезпечення.